Pouze přebytečný šéf je dobrý šéf

0
1152
Pouze přebytečný šéf je dobrý šéf
Pouze přebytečný šéf je dobrý šéf

Mnoho vedoucích pracovníků nedokáže odjet na dovolenou a úplně vypnout. Vedoucí manažerka německého výrobce nářadí, vybavení dílen a ochranných pomůcek Werkzeug Weber GmbH & Co KG Vanessa Weberová to udělala. Zjistila, že je pro své zaměstnance přebytečná. A hned dodává: „Naštěstí!“ O své zkušenosti se podělila na profesní sociální síti Xing (německá obdoba LinkedInu – ostatně, už nás na LinkedInu sledujete?).

Vanessa Weberová stála na konci roku těsně před vyhořením. Když začala plánovat svou cestu kolem světa, měla za sebou perné období téměř bez chvilky volna. Začala připravovat svou nepřítomnost ve firmě, delegovat úkoly, které byly normálně v její kompetenci a odlaďovat kompetence. Bylo toho hodně a nervy se začaly projevovat.

Když konečně odjela, byla její radost obrovská. Během dvou týdnů chtěla navštívit Singapur, Bali, Austrálii, Nový Zéland, Tahiti, Havaj a San Francisco a úplně vypnout. Byť se zaměstnanci o vše starali, úplně se to nedařilo.

Projevil se strach z nepostradatelnosti. Vanessa Weberová sice svým spolupracovníkům stoprocentně důvěřovala, přesto jí neustále pronásledovaly myšlenky: „Co když se něco pokazí a já bude tisíce kilometrů daleko?“ Plnou vahou na ní dolehla zodpovědnost šéfa úspěšného rodinného podniku.

Zvláštní pocit, nebýt potřebován

Po třech týdnech konečně svou nejistotu překonala a stávala se den ode dne uvolněnější. Během 60 dní zkontrolovala svůj mobilní telefon možná šestkrát, což považovala za dobrý průměr. Jistotu jí dodávalo i to, že její otec i bratr měly přístup ke všemu důležitému. Přesto se obávala návratu, na šéfa přece vždy čeká nějaké nepříjemné překvapení.

K velkému překvapení však nalezla svůj psací stůl stejně uklizený, jako ho opustila. Když navštívila první meetingy, nevyžadoval nikdo její pokyny – byla posluchačem a ostatní rozhodovali. Podnik zjevně šlapal i bez ní a to jí zaskočilo. Jsem nyní díky dovolené přebytečná?

Po několika minutách jí to došlo: ano, jsem! Byl to šok. Po chvíli ale čím dál příjemnější. Došlo jí totiž, že její spolupracovníci jsou samostatnější než kdy předtím. I čísla byla lepší než před rokem a to bez jakéhokoliv jejího přičinění. Porady probíhaly bez zádrhelů a počty zakázek stoupaly. Zjištění, že se jako dobrý manažer můžete jednoduše stáhnout a nepracovat ve firmě, ale na firmě, byl vskutku zvláštní pocit.

Jinými slovy: Vanessa Weberová vyměnila hřiště za trenérskou lavičku. Už nestřílí góly ve formě lukrativních zakázek, ale spolupodílí se na strategii a o míč zavadí pouze nepřímo. Góly nyní střílí její zaměstnanci.

Úspěch je týmovou záležitostí

A o to přece jde, pokud chceme sestavovat úspěšné týmy: potřebujeme samostatné zaměstnance, kteří jsou motivováni ke hře a vzájemně si přihrávají míče, aby nakonec společně oslavili vítězství. K tomu je sice jistě zapotřebí dobrý trenér, ten ale určuje pouze nadřazenou taktiku a dlouhodobý úspěch, ale ne denní chod a každý jednotlivý úkon. Jen tak do sebe jednotlivá soukolí zapadnou, protože každé kolečko i osička ví, jaká je jejich úloha a co vede k úspěchu.

Zatímco firma běží, stará se Vanessa Weberová o její chod: perspektivy do budoucna, strategická spojenectví. Co podnik potřebuje, kde bude mít novou pobočku a jak bude vypadat obchodní model za pár let? To vše by nešlo, kdyby musel šéf ustavičně něco hasit. Přesto má stále blízko k procesům a je vždy připravena vyslechnout zaměstnance i zákazníky. Skutečný úspěch se však dostaví až tehdy, když jste jako šéf přebytečný.

Nakonec to totiž není šéf, kdo generuje milionové obraty své firmy nebo kdo získává jednoho zákazníka za druhým. Jsou to pilní zaměstnanci, vedoucí provozu, skladníci a účetní, kteří vědí, jak obchod optimálně běží.

Proto jsou sice šéfové často vývěsním štítem své firmy, představují však jen část firemního úspěchu. První člověk se na Měsíc nedostal vlastními silami a bez pomoci. Za Neilem Armstrongem stál celý tým vědců, inženýrů a mnoha dalších spolupracovníků, kteří se na tento moment roky – ne-li celá desetiletí – připravovali.

Odkaz na originál článku najdete níže, titulní fotografie Hipster Mum/Unsplash.

Zanechte nám svou korekturu nebo komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here